Dědek Kořenář a jeho bylinky

S Břetislavom Novým, ktorý je známy tiež ako Dědek Kořenář, a s ktorým už dlhé roky spolupracujeme, sme sa rozprávali o jeho láske k bylinkám a o zdraví všeobecne.

Bylinky a bylinkové preparáty, ktoré ponúka vo svojom e-shope a predajniach, sám kontroluje a testuje, a tým garantuje ich 100% kvalitu.

Na webových stránkach www.dedekkorenar-klub.cz svojim zákazníkom radí nielen ako a ktoré bylinky správne užívať, ale aktívne dbá aj o ich zdravie, a to organizovaním rôznych kurzov, či v rámci svojej poradne.

Pán Břetislav Nový je človek na svojom mieste, ktorého práca baví a dôkazom toho je aj čoraz viac spokojných zákazníkov.

Prezraďte nám, kedy a ako ste sa dostali k bylinkám?

V prvej triede ZDŠ, v roku 1959, nám súdružka učiteľka povedala, že ak nenazbierame a nenasušíme aspoň 3 kg bylín, tak nás nepustí do druhej triedy. Myslím, že by nás pustila, ale my deti sme to vtedy brali vážne. V druhej a tretej triede to bolo rovnaké. V prvej triede to bola hlavne žihľava a v druhej list brezy. V tretej praslička.
 

Aká je Vaša najobľúbenejšia bylinka a prečo?

Nechtík lekársky, pretože je krásny a výborne pôsobí na lymfu, na zápaly, rakovinu a imunitu.

Myslíte, že je vhodné si doma vytvoriť bylinkovú lekárničku, teda mať pár bylín stále po ruke, alebo je lepšie kupovať bylinné extrakty či preparáty? A ktoré by to potom mali byť?

Je dobré mať doma harmanček a sypané bylinné čaje Dědka Kořenáře - "Jarný" na jarnú únavu, "Letný" na letnú malátnosť, "Jesenný" na jesenný splín, "Zimný" na zimný spánok a zmes "Ďakujem" pre každú príležitosť. Naše tekuté koncentráty bylinných prípravkov sú zase veľmi trvanlivé a účinné, takže je dobré ich mať v zásobe, počnúc Dubovkami RK, bez ktorých nemožno žiť, napokon Dubovky sú na hrdlo aj tak najlepšie... Tiež sa doma hodí Zemežlčová zmes12K na nevoľnosť, atď.

Ktoré bylinky odporúčate na pestovanie na doma?

Echinaceu, nechtík, rumanček, medovku, mätu, žihľavu, brezu, zlatobyľ, púpavu, materinu dúšku, cibuľu, cesnak, kôpor, ligurček, zeler, petržlen, yzop, pamajorán, pažítku, divozel.

Môžeme niektoré bylinky užívať aj dlhodobo ako prevenciu?

Byliny samostatne neodporúčam užívať dlhodobo, pretože sa z nich vždy budú v organizme hromadiť niektoré nezdetoxikované metabolity. V zmesiach ale pokojne, a čím viac obsahuje zmes bylín, tým je dlhodobejšie akceptovateľná. Z našich bylinných výrobkov to sú sypané čaje, o ktorých som sa už zmienil. Z koncentrátov to sú Čučoriedková zmes CK, Pestrecová zmes JK, Šípková zmes AK, Vrbovková zmes LVK, Malinová zmes GK, Gambit H, všetky naše Dědkovice, Nechtíkový olej Lymfolej MO +, Pestrecová kaša OKH alebo OKJ a ďalšie, podľa špecifík organizmu, na ktorý sa pýtame.

Ako výrobca bylinkových preparátov, kde nakupujete / zbierate bylinky pre výrobu svojich produktov?

Vzhľadom k nevyhnutnosti certifikátov musíme nakupovať byliny od špecializovaných firiem vlastniacich tieto certifikáty. Menšie množstvo si sami pestujeme.

Je vhodné kombinovať Vaše bylinné produkty s inými doplnkami stravy?

To rozhodne áno, aby sa slabé účinky bylinných prípravkov s ďalšími prekrývali. Málo známa skutočnosť je, že potravinové doplnky musia byť zdravotne preukázateľné ako neúčinné, inak hrozí povinnosť schvaľovať ich ako liek, a to neprejde. Preto je na všetkých etiketách minimalizované dávkovanie a tým aj obsah účinných látok v odporúčanej dávke.

Na základe čoho odporúčate produkty od iných dodávateľov?

Na základe chemickej logiky v zložení a vlastných skúseností.

Aké máte skúsenosti s doplnkom Golden Yacca a v akých prípadoch odporúčate užívanie prípravku Golden Yacca?

Skúsenosti mám mnohoročné, vychádzajúce z verejne dostupných výskumov a prác, ktoré som doplnil vlastnou empíriou. Golden Yaccu odporúčam užívať vždy tam, kde je potreba vyčistiť kapilárne potrubie, pričom očakávam prvý mesiac krátkodobé problémy rôzneho charakteru a intenzity súvisiace s uvoľňovaním usadených toxínov v organizme.

Odporúčam začínať prvý týždeň 2xD 1 kapsulou mimo jedla, druhý 3xD, ďalší 4xD a potom 1-3 kvartály 4xD 2 kapsule a u vyšších a silnejších osôb 3 kapsule. 

Aký rýchly nástup účinkov môže zákazník očakávať po nasadení bylinkových preparátov alebo doplnkov stravy?

To záleží na mnohých faktoroch. Počnúc tým, čo zákazníkovi je a tiež o ktoré doplnky sa jedná. Napríklad u nášho prípravku Svědivka RK-S svrbenie ustáva po asi troch minútach alebo pri žlčníkových ťažkostiach či nevoľnosti sa s použitím Zemežlčovej zmesi 12K efekt dostavuje do pol hodiny.
U zápalov obličiek, či pri krvi v moči zaberá Medvedicová zmes LPPK viditeľne počas dvoch dní. To jednoducho záleží na vhodnosti použitia a kvalite prípravkov, na ktorú u našich výrobkov Dědka Kořenáře osobne dbám tým, že všetky vstupné suroviny kontrolujem sám, pretože to robíme zároveň pre seba, teda najlepšie, ako je to možné.
Preto tiež prevádzkujem pravidelnú poradenskú činnosť, aby som mohol vidieť efektivitu a účinok priamo s klientami.


Ako rozpoznáme kvalitné bylinkové prípravky a doplnky stravy?

To možno odhadom podľa zloženia a biochemickej logiky so znalosťou dostupných technológií a overením pokusom na sebe a následne aj na ďalších zákazníkoch.

Ako sa pozeráte na spojenie bylinkových preparátov a modernej medicíny? Odporúčate ich aj navzájom kombinovať?

Toto spojenie je síce žiadúce, ale systémom je podľa môjho názoru čo najviac likvidované, takže v súčasnosti v tomto našom odbore zostávajú len veľké firmy a malé sú administratívne znechucované, až do likvidácie. Napokon medicína si nechce nechať zasahovať konkurenčnou pavedou a laikmi do svojej vlády nad zdravím.

Myslíte si, že sa ľudia v poslednej dobe viac zaujímajú o "alternatívnu medicínu" a začínajú sa starať o svoje zdravie na dlhodobejšej báze, alebo je pre nich stále jednoduchšie zájsť si do lekárne.

Ľudia sú vedení k systému z filmu Sexmisia: "Prehltni pilulku!" Všetci predpokladajú, že zdravie je automatické, zadarmo a lekár všetko vyrieši pilulkou. Zdravotné uvedomenie je blízke nule a spotreba doplnkov stravy je závislá na neúspešnosti medicíny, a tým je alternatíva odsunutá až na predposlednú stanicu pred hrobárom.
To je však neskoro, ale vydrancovaní ľudia nemajú najprv čas, peniaze a žiadne nutkanie dodržiavať životosprávu, do ktorej už hovorí toľko reklamných "odborníkov", že aj tak nikto nevie, čo by mal robiť ako prvé. Bohužiaľ, sebastarostlivosť je nepohodlná, drahá a náročná na čas.
Takže všetci počkajú v pohodlí pri televízii na stratu zdravia, než sa objednajú cez internet k lekárovi, až bude mať čas ich vyšetriť a urobiť z nich surovinu pre tvorbu zisku. Teda určite nie všetci, ale do mojej poradne prichádzajú hlavne ich reklamácie …


Aké vidíte výhody medzi klasickou a alternatívnou "bylinkovou" medicínou?

Klasická medicína vychádza z poznatkov vedy o hmote a tele. Jej princípom je Ja = dominantná hemisféra. Duchovní liečitelia a klerici vychádzajú z duchovného protipólu na báze psychiky a nevedeckých vnemov nedominantnej hemisféry = MY.
Bylinkárska alternatíva sa pohybuje niekde medzi nimi bez pevných hraníc, občas viac priklonená k duchovným postupom, občas viac k materiálnemu pôsobeniu účinnými látkami bylín a alternatívnych postupov v životospráve, podľa potreby konkrétneho človeka.
Všimnite si napríklad tej maličkosti, že takmer všetci ľudia sa hrbia a takmer nedýchajú ... tiež máte studené nohy?


Na záver, čo by ste chcel odkázať alebo poradiť našim čitateľom, čo sa týka prevencie zdravia a užívania byliniek všeobecne?

Nehľadajte špeciálne kúry na čokoľvek, tie len odďaľujú príznaky. Naučte sa dýchať, pravidelne a s mierou pohybovať a pýtajte sa tela, čo potrebuje. Nenechajte sa zmiasť zavádzajúcou reklamou, ktorá vás najprv vystraší a potom vydrancuje. Používajte to, čo sa v našej modernej démonkratickokapitalistickej spoločnosti na školách neučí a z čoho majú politici osýpky - zdravý sedliacky rozum.

B. Nový