7 dôvodov, prečo detoxikovať svoje telo

<Zadajte anotáciu>

V dnešnej dobe sa pojmy ako detoxikácia a očista tela stali nielen populárnymi témami, ale pre mnohých sú aj súčasťou zdravého životného štýlu. V rôznych druhoch médií a v knihkupectvách si môžeme vyberať spomedzi rozličných návodov ako detoxikovať svoj organizmus a našou úlohou je už len zvoliť si ten správny – v závislosti od toho, aké výsledky od detoxikácie očakávame.

V tomto článku by sme Vám preto chceli priblížiť dôvody, prečo je dôležité pravidelne detoxikovať náš organizmus a aké výhody so sebou prináša vhodne zvolená detoxikačná kúra.

Čo je to detoxikácia?

Detoxikácia je, zjednodušene povedané, proces odstraňovania toxínov z tela. Naše telo je schopné tento proces detoxikácie vykonávať aj samostatne, na každodennej báze. Vplyvom rôznych vonkajších alebo vnútorných faktorov sa môže stať, že sa tento náš prirodzený „detoxikačný systém“ naruší. Vtedy je práve rada na nás, zvoliť vhodný spôsob, akým spôsobom telu uľahčíme jeho prirodzené fungovanie.

Proces detoxikácie nášho tela môže zahŕňať viaceré metódy:

  • niekoľkodňový pôst (vylúčenie nezdravých a ťažkých potravín)
  • niekoľkodňová očista (pitie vody, smoothies a bylinných čajov)
  • zmena stravy a úpravy jedál
  • zaradenie výživových doplnkov 
  • pravidelný pohyb, meditácia, spánok, atď.

Vhodne zvolená detoxikácia je preto jeden z najlepších spôsobov, ako zbaviť telo toxínov, ktoré ho svojím „uskladňovaním sa“ môžu spomaliť, či mu dokonca spôsobiť vážnejšie ochorenia.

Golden Yacca - prečo detoxikovať svoje telo - 1

„Proces detoxikácie si vyžaduje určitú disciplínu, preto volťe vždy takú
detoxikačnú kúru, ktorá vyhovuje Vášmu momentálnemu

zdravotnému stavu a životnému štýlu.

Samotná detoxikácia by Vám nemala spôsobovať žiadne ťazkosti
a nemala by byť pre Vás nepríjemným zážitkom.“

Výhody detoxikácie

1. Kvalitnejšia strava

Každý deň je naše telo vystavené množstvu toxínov a nad niektorými z nich máme len veľmi malú kontrolu (napr. toxíny v našom životnom prostredí a ovzduší). Toxíny, ktoré môžeme kontrolovať sú práve tie, ktoré prijímame v strave a v nápojoch.

Začleňte preto do svojho detoxikačného jedálnička sezónne a organické potraviny, u ktorých poznáte aj ich pôvod. Vhodným výberom potravín môžete značne znížiť príjem toxínov na dennej báze.

„Na samotný detox má veľký vplyv aj osobná hygiena a čistiace prostriedky, ktoré doma bežne používame. Tie môžu byť často plné látok, ktoré škodia nášmu zdraviu a sú ľahko vstrebateľné pokožkou.
Preto si vždy pred zakúpením kozmetických prípravkov či čistiacich prostriedkov pozorne prečítajte etikety jednotlivých produktov.“

Golden Yacca - prečo detoxikovať svoje telo - 1

2. Viac energie počas dňa

Kým u niektorých ľudí môže detoxikačná kúra spôsobovať únavu (zväčša sú to tí, ktorí mali nezdravý jedálniček s vysokým obsahom škodlivých látok), väčšina ľudí uvádza pocit zlepšenia a väčšieho množstva energie počas trvania detoxikačnej kúry a aj po nej.

„Nezabúdajte, že hlavnou zložkou detoxikačnej kúry je aj primeraná hydratácia vodou a nesladenými nápojmi (čaje alebo smoothies), aby sa telo ľahšie zbavovalo nahromadených toxínov.“

Golden Yacca - prečo detoxikovať svoje telo - 3

3. Zmena jedálnička

Hlavným cieľom detoxikácie by mala byť dlhodobá a udržateľná zmena Vášho jedálnička. Tým, že podstúpite detoxikačnú kúru, podporíte činnosť detoxikačných procesov v tele a naštartujete tak svoje telo na nový spôsob trávenia. Nové potraviny a nový spôsob prípravy jedál by mali postupne nahrádzať Vaše doterajšie zaužívané zvyky.

4. Lepšia nálada

Ak sa chcete zbaviť zlej nálady, stresu, či si zlepšiť pamäť, detoxikačná kúra je pre Vás správna voľba. Výhody detoxikácie nie sú len fyzické, ale majú aj pozitívny vplyv na našu psychiku. Toxíny a voľné radikály, ktoré sa zvyknú zhromažďovať v tele nás oberajú o energiu a často aj o kvalitný spánok, čo sa následne prejaví aj na našom správaní, či pracovnej výkonnosti.

Golden Yacca - prečo detoxikovať svoje telo - 4

5. Zlepšenie imunitného systému

Niekoľkodňová detoxikačná kúra vplýva na zlepšenie zažívacieho a lymfatického systému tela, čo sa prejaví aj zvýšenou imunitou. Ak svoju detoxikačnú kúru obohatíte hlavne o mikronutrienty (vitamíny, minerály a stopové prvky), tie zabezpečia, aby Váš imunitný systém obnovoval svoju činnosť efektívnejšie.

Medzi najviac nedostatkové mikronutrienty vo výžive patria - železo, jód, vitamín A, vitamín D, zinok.

6. Krajšia pokožka

Môžete sa o svoju pleť starať tak dokonale ako chcete, ale pokiaľ Vaša strava nie je zdravá, budete postupom času pozorovať zmeny aj na pokožke. Vhodne zvolená detoxikácia pomáha s vylučovaním toxínov cez póry našej pokožky, preto si počas svojej detoxikačnej kúry naordinujte aj občasný pobyt v saune. 

Nezľaknite sa, ak sa stav Vašej pokožky počas detoxikačnej kúry dočasne zhorší. Môže sa jednať o vedľajší proces detoxikácie, pri ktorom sa čistí krv, ktorá v tele ovplyvňuje aj kvalitu pokožky.

Golden Yacca - prečo detoxikovať svoje telo - 5

7. Strata nadbytočných kilogramov

Detoxikačná kúra môže byť skvelým spôsobom ako odštartovať Váš boj s nadbytočnými kilami. Vhodná detoxikačná kúra totiž podporuje metabolizmus, zlepšuje trávenie a tým aj spaľovanie tukov. Nezabúdajte však, že detoxikácia je kombináciou nielen zdravej stravy, ale aj spánku, pohybu a vhodných výživových doplnkov.

Detoxikačná kúra Vám teda pomôže s nastavením nových zdravších návykov, takže aj po jej ukončení bude znižovanie hmotnosti a jej udržanie oveľa jednoduchšie.

Golden Yacca - prečo detoxikovať svoje telo - 6

Najväčším prínosom detoxikačnej kúry, ktorý si väčšina ľudí ani neuvedomuje, je hlavne prirodzená zmena životného štýlu. Čím viac sa totiž Vaše telo zbavuje toxínov, tým viac sa cítite lepšie po fyzickej a psychickej stránke.

Tieto pocity následne pomáhajú odstráňovať zlé návyky, ktoré Váš organizmus zaťažujú – napr. fajčenie, tučná a nezdravá strava, nepravidelný spánok, atď. Detoxikačná kúra je preto ideálny spôsob ako sa krok-za-krokom naučiť chrániť si svoje zdravie a telo.

Táto stránka používa cookies

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...

  • Dôležité Vyžadované pre správne fungovanie stránky
  • Nastavenia Používajú sa na ukladanie Vašich nastavení
  • Analytika Používajú sa na analýzu návštevnosti
  • Personalizácia Používajú sa na personalizáciu obsahu
  • Marketing Používajú sa na reklamu a marketingové účely